Jak (ne)začít s BASE

Je tenhle exit relativně bezpečný? Jsou na tomhle exitu nějaká pravidla? Mám správně zabalený padák? Mám zabaleno se sliderem dole nebo nahoře? Co mám vlastně za padák a kolikrát se na něm už skákalo? Mám řidičky zabržděné na nížku nebo na výšku? Jsou správně piny? Jakým způsobem je zabalený výtažný padáček? Balil jsem padák já nebo někdo jiný? Pokud někdo jiný, můžu tomu člověku důvěřovat? Kolikrát už balil padák? Jak se dostanu na exit? Kde se mám ustrojit? Bude tam někdo, kdo mě zkontroluje před seskokem? Jak poznám že rychlost větru je ještě v pohodě? Vím jaká jsou nebezpečí při různých směrech a rychlostech větru? Odkud mám skákat – vlevo, vpravo, nebo snad uprostřed, a jakým směrem mám odskakovat? V jaké poloze mám odskočit? V jaké poloze budu padat a jak daleko se dostanu od stěny? Mám začít trekovat, a případně kdy? Jak je vlastně vysoká stěna a jaký má profil? Jak dlouho má nejdéle trvat volný pád v klasické studentské poloze? Co když se mi nepodaří nahmátnout padáček? Co když budu mít závadu? Jaké závady vlastně můžu mít? Co když se padák otevře proti stěně? Vím kde mám přistát? Vím kde je záložní plocha? Vím kde jsou další záložní plochy? Mám dole někoho kdo mi řekne jak fouká na přistávačce? Co když to budu muset z jakýchkoli důvodů vzdát – trefím zpět dolů?

Pokud jste neodpověděli jednoznačně a s naprostou jistotou na VŠECHNY uvedené otázky, tak jednoduše nemáte co dělat na exitu bez někoho, kdo vám udělá přípravu na BASE a kdo vás provede prvními deseti až dvaceti BASE skoky. A pokud si myslíte, že tohle jsou jen kecy a považujete BASE za pouťovou atrakci, nemáte v tomhle sportu vůbec co dělat a nechci se s vámi na žádném exitu potkat, protože to zavání průserem. Vážně se mi totiž nechce někoho, kdo ignoruje základní pravidla, seškrabovat ze skály, ani volat pozůstalým a sdělovat jim že se jim jejich ignorant zrakvil. Taky by mě fakt naštvalo, kdyby se kvůli takovým lidem BASE stal regulovanou, nebo dokonce zakázanou činností.

Možná si pomyslíte proč to píšu, a že by snad nikoho nenapadlo jít do jednoho z nejnebezpečnějších sportů bez přípravy a bez někoho zkušeného, kdo vysvětlí co a jak. Pokud takhle přemýšlíte, jedině dobře! Bohužel jsou mezi námi i tací, kteří buď nevyhledají pomoc vůbec nikoho (a pak by měli především vyhledat psychiatra), nebo sice začnou s přípravou pod vedením zkušeného jedince, ale pak se jim zdá postup moc pomalý, nebo mají tak velké ego že si vsugerují “já přece nikoho nepotřebuju”, někde si seženou BASE rig a jdou prostě skočit. Bohužel znám takové lidi i osobně, a z dalších vyprávění zjišťuji že BASE začíná být v očích mnoha lidí “atrakcí” kam si stačí zajít jako na Matějské a “trochu se pobavit”. Jsou dokonce lidé, kteří vezmou na první skok přímo na exit svou rodinu, a všichni BASE jumpeři tam pak sledují jak se děti prohánějí metr od bezedné, 750 metrů hluboké propasti přímo na exitu. Tihle lidi pak neváhají svůj (tedy vlastně vypůjčený) padák půjčit člověku který má za sebou pouze a doslova pár seskoků z letadla, a poslat ho na BASE exit, “ať si taky skočí”. Vážně nejsem blázen, tohle jsou skutečné případy čechů, z roku 2016!

Věřte mi, že naprosto každý kdo je v tomhle sportu už nějakou dobu a má trochu rozum, by vám doporučil najít někoho zkušeného a projít tím čemu v anglicky mluvících zemích říkají FJC (First Jump Course). V dnešní době není problém vyhledat co takový základní BASE kurz vyžaduje a obsahuje, ale shrnu to. Základní předpoklady jsou, že musíte mít minimálně 200 skoků z letadla (některé BASE kurzy vyžadují i 300), umět se dostat z jakýchkoli “sraček” do základní prsní polohy během velmi krátké doby, umět své tělo za volného pádu řídit (protože padáte často jen pár metrů od svislé stěny), umět slušně létat na padáku jak za pomoci řidiček tak třeba zadních popruhů (protože někdy prostě není čas, “ptát se kdo je kdo”), a umět přistávat na ploše nějakých 30 x 30 metrů (protože u BASE je plocha na přistání často dost omezená). Pokud tedy nejste již zdatným parašutistou, musíte nejprve absolvovat PARA výcvik. Základní BASE kurz by vám pak měl, kromě odpovědí na všechny otázky uvedené nahoře, dát zhruba následující: umět odskakovat, umět trekovat od překážky, zvládat let na padáku v horském prostředí, přibližovat se a přistávat na omezené ploše, umět balit padák – tohle se často podceňuje, ale je to vážně důležité – u BASE neexistují baliči jako na větších letištních dropzónách, a na balení závisí jak, a zejména v jakém směru, se vám padák bude otevírat. Kromě toho vám BASE kurz s někým zkušeným dodá mnoho kontaktů na další lidi, zatímco když půjdete onou individuální cestou hlupáků, mnoho lidí s vámi naopak chtít skákat nebude. A kontakty na další lidi oceníte například až budete chtít cestovat a objevovat nové oblasti a exity. BASE kurz samozřejmě něco stojí – nikdo by to zcela zadarmo nedělal. Nejsou to ale rozhodně peníze jako za AFF, a z letadla byste se přece taky nevrhli bez školení, pozemní přípravy a instruktorů, i kdyby to bylo po právní stránce možné!

Asi vám vrtá v hlavě, co z toho mám že tohle píšu. Věřte mi že nic víc, než že chci mít přátele v české BASE komunitě, se kterými budu chtít jezdit skákat, nebudu se muset na exitech stydět a poslouchat průpovídky o bláznivých češích od dalších BASE skokanů, a zejména pak proto, aby ten sport byl o trochu bezpečnější, než kdyby si každý trouba pořídil padák a šel skočit ze skály – to je strašně hloupé a příliš podobné gamblingu na automatech – “buď to vyjde, nebo ne”. Rozdíl je jen, že tady se hraje o život!

Aktualizace, únor 2018:

Může se stát, že se vám někdo představí jako zkušený BASE instruktor a bude vám nabízet BASE kurz, nebo jen pár seskoků „na zkoušku“. Jsme dospělí lidé, tak nechám na vás zvážit jak je taková nabídka seriózní a zjistit si informace jak je takový „instruktor“ zkušený, ale vězte že v ČR nyní není otevřeně nabízený žádný seriózní BASE kurz nabízený zkušeným instruktorem – můžete se ale setkat s kurzy od lidí kteří se instruktorem nazývají, přestože sami mají za sebou pár desítek BASE skoků, donedávna neuměli ani zabalit padák nebo skočit správně do polohy. Tak zvažujte rozumně – jde hlavně o to že se můžete naučit nesmysly, že vás může někdo vodit po exitech pro vás zatím nevhodných, nebo vám bez problémů doporučí skákat noční BASE v rámci vašich prvních pár skoků, což vše může skončit průšvihem. Jde pak také o to, že obecně zkušenější bejsaři nechtějí takové lidi potkávat na exitech, natožpak aby je po nich vodili – jsme malá komunita, a opravdu stojí za to to udělat správně. Přestože z toho nic nemám, doporučuji renomované zahraniční kurzy, viz stránka s linky.

Aktualizace, únor 2019:

To co jsem psal výše nyní potvrzují i doporučení nově vytvořené Italian BASE Association, podle které by měl člověk který chce být BASE mentorem, mít následující předpoklady:

  • alespoň 500 BASE seskoků
  • minimálně 3 roky ve sportu
  • skočené všechny typy B.A.S.E. objektů
  • ideálně se zkušenostmi jako instruktor parašutismu nebo jiných sportů
  • prokazatelně rozumný a konzervativní přístup k BASE

Opět musím bohužel konstatovat, že ti kdo veřejně nabízejí v ČR kurzy BASE, stále nesplňují více jak dva z pěti předpokladů.

 

6 odpovědí na “Jak (ne)začít s BASE”

  1. Dobry den, jmenuju se Vojta a je mi 21 let a mým životním snem je si bezpečně skočit s wingsuitem, ale vím že je to běh na dlouhou trať… Nemám k tomuto sportu žádný vztah, ale každý přeci jednou musel nějak začít. Měl bych na Vás tedy jednu otázku a to jak začít se skakanim? Jelikož nemám žádné přátele ani nikoho kdo by mi mohl poradit, obracím se na Vás. Doporučil byste mi pro začátek nějaký kvalitní Paravýcvik v ČR?
    Děkuji moc za odpověď, s pozdravem Vojta!

    1. V CZ nikdo kurzy momentálně nedělá. Je potřeba se obrátit na zahraniční mentory – jsou uvedení zde na webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..